Podejmując decyzję o zatrudnieniu nowego pracownika, pracodawca może najpierw zaproponować mu umowę o pracę na okres próbny. Z takiej praktyki korzysta wielu przedsiębiorców, którzy chcą się przekonać, czy pracownik sprawdzi się na przyszłym stanowisku i profesjonalnie podejdzie do powierzonych mu obowiązków. Kodeks Pracy definiuje ją jako umowę terminową, zawieraną na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy. Powstaje jednak pytanie czy przepisy przewidują możliwość nieodpłatnych godzin próbnych?
Redakcja "Rzeczpospolitej" zwróciła się do naszej Kancelarii z takim właśnie pytaniem. Na łamach portalu firma.rp.pl radca prawny Bartłomiej Mozes, wspólnik w naszej Kancelarii, wyjaśnia, że prawo pracy nie przewiduje możliwości realizowania nieodpłatnych godzin próbnych. Wskazuje, że jedyną możliwością nieodpłatnego sprawdzenia potencjalnego kandydata na określone stanowisko pracy jest zawarcie z nim umowy o praktykę absolwencką, o której mowa w ustawie o praktykach absolwenckich z 17 lipca 2009 r.
Pełny artykuł dostępny jest pod linkiem: https://firma.rp.pl/kadry-place/art19051111-czy-kodeks-pracy-przewiduje-mozliwosc-nieodplatnych-godzin-probnych-pracownik-pracodawca-praca Zapraszamy!