Od sierpnia tego roku pracowników i pracodawców czekają spore zmiany z zakresu prawa pracy. Chodzi o wdrożenie unijnych dyrektyw, które odnoszą się do warunków pracy w UE oraz balansem między pracą a życiem prywatnym rodziców i opiekunów. Ponadto w nowelizacji kodeksu pracy znajdą się także kwestie dotyczące kontroli trzeźwości i pracy zdalnej. Temat komentował m.in. na łamach pulsHR.pl, INFOR.pl, HRstandard.pl radca prawny Kancelarii MGM Adam Domagała.
- Krąg krewnych na których będzie udzielany urlop opiekuńczy to: syn, córka, matka, ojciec oraz małżonek. Przedmiotowy urlop będzie udzielany przez pracodawcę na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu - wyjaśnia radca prawny Adam Domagała.
Zmiany dotyczyć będą także wydłużenia urlopu macierzyńskiego:
- z 32 do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,
- z 34 do 43 tygodni w przypadku urodzenia dwójki i więcej dzieci.
Ponadto nowelizacja daje nowe narzędzia pracodawcom, którzy jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.
Dodatkowo uregulowana zostanie kwestia pracy zdalnej, która będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika.
Zmiany dotyczą także przerw w czasie pracy. Jeżeli zatem, dobowy wymiar czasu pracy pracownika:
- wynosi co najmniej 6 godzin – pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut,
- jest dłuższy niż 9 godzin – pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut,
- jest dłuższy niż 16 godzin – pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.
Zapraszamy do lektury artykułów: